    • 220-T2-1600-X1 | EVGA | SuperNOVA 1600 T2 1600-Watts 80 Plus Titanium ATX Power Supply
    Express shipping is available. Get your product delivered in as fast as one day
    Have peace of mind knowing that *replacements/refunds are done promptly
  • Visa
  • Mastercard
  • American Express
  • Discover
    Evga
    Price
    (You save )
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Looking for a large quantity?
    Write a Review
    SKU:
    220-T2-1600-X1
    Availability:
    In Stock
    Weight:
    8.00 LBS
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    • Overview
    Product Description
    Product Details
    Efficiency:
    96%
    Modular:
    Yes
    Input Voltage:
    120 V AC 230 V AC
    Number of +12V Rails:
    1
    Output Voltage:
    3.3 V DC @ 24 A 5 V DC @ 24 A 12 V DC @ 133.30 A 5 V DC @ 3 A -12 V DC @ 500 mA
    Output Power:
    1600 W
    Height:
    3.3
    Width:
    5.9
    Environmentally Friendly:
    Yes
    Environmental Certification:
    TÜV cTUVus WEEE RoHS ErP Lot 6 80 Plus Titanium
    Other Details
    0
    Product Videos
    Custom Field
    Efficiency 96%
    Modular Yes
    Input Voltage 120 V AC 230 V AC
    Number of +12V Rails 1
    Output Voltage 3.3 V DC @ 24 A 5 V DC @ 24 A 12 V DC @ 133.30 A 5 V DC @ 3 A -12 V DC @ 500 mA
    Output Power 1600 W