    • EVO-850M | Thermaltake Tech | EVO_BLUE 2.0 ATX12V/EPS12V 110 V AC 220 V AC Input Voltage Internal NVIDIA SLI Supported 92% Efficiency 850 W
    Express shipping is available. Get your product delivered in as fast as one day
    Have peace of mind knowing that *replacements/refunds are done promptly
  • Visa
  • Mastercard
  • American Express
  • Discover
    Thermaltake Tech
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Looking for a large quantity?
    Write a Review
    SKU:
    EVO-850M
    Availability:
    In Stock
    Weight:
    5.00 LBS
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    • Overview
    Product Description
    Product Details
    Efficiency:
    92%
    Number of Fans:
    1
    NVIDIA SLI Supported:
    Yes
    Input Voltage:
    110 V AC 220 V AC
    Number of +12V Rails:
    1
    Output Voltage:
    3.3 V DC @ 20 A 5 V DC @ 20 A 12 V DC @ 70 A -12 V DC @ 800 mA 5 V DC @ 3 A
    Output Power:
    850 W
    Form Factor:
    Internal
    Height:
    3.4
    Width:
    5.9
    Depth:
    6.3
    Environmentally Friendly:
    Yes
    Environmental Certification:
    80 Plus Gold ErP Lot 6
    Other Details
    0
    Product Videos
    Custom Field
    Efficiency 92%
    Number of Fans 1
    NVIDIA SLI Supported Yes
    Input Voltage 110 V AC 220 V AC
    Number of +12V Rails 1
    Output Voltage 3.3 V DC @ 20 A 5 V DC @ 20 A 12 V DC @ 70 A -12 V DC @ 800 mA 5 V DC @ 3 A
    Output Power 850 W
    Form Factor Internal
    Height 3.4
    Width 5.9
    Depth 6.3
    Environmentally Friendly Yes
    Environmental Certification 80 Plus Gold ErP Lot 6
    Product Reviews
    Write a Review
    ×
    Thermaltake Tech
    Request A Bulk Quote
    Recommended
    • EA-750GREEN | Antec | Eco-Friendly ATX12V/EPS12V 110 V AC 220 V AC Input Voltage Internal ATI CrossFire Supported NVIDIA SLI Supported 88% Efficiency 750 W EA-750GREEN | Antec | Eco-Friendly ATX12V/EPS12V 110 V AC 220 V AC Input Voltage Internal ATI CrossFire Supported NVIDIA SLI Supported 88% Efficiency 750 W
      Antec
      sku: EA-750GREEN
      EA-750GREEN | Antec | Eco-Friendly ATX12V/EPS12V 110 V AC 220 V AC Input Voltage Internal ATI CrossFire Supported NVIDIA SLI Supported 88% Efficiency 750 W
    • TPQ-850 | Antec | TruePower Quattro ATX12V & EPS12V Power Supply 85% Efficiency 850 W Internal 110 V AC 220 V AC TPQ-850 | Antec | TruePower Quattro ATX12V & EPS12V Power Supply 85% Efficiency 850 W Internal 110 V AC 220 V AC
      Antec
      sku: TPQ-850
      TPQ-850 | Antec | TruePower Quattro ATX12V & EPS12V Power Supply 85% Efficiency 850 W Internal 110 V AC 220 V AC