    • P07337-B21 | Hewlett Packard Enterprise | Intel Xeon Gold 6238 processor 2.1 GHz 30 MB L3
    Express shipping is available. Get your product delivered in as fast as one day
    Have peace of mind knowing that *replacements/refunds are done promptly
  • Visa
  • Mastercard
  • American Express
  • Discover
    Hewlett Packard Enterprise
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Looking for a large quantity?
    Write a Review
    SKU:
    P07337-B21
    Availability:
    In Stock
    Weight:
    2.00 LBS
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    • Overview
    Product Description
    Product Details
    Processor Type:
    Server
    Processor Family:
    2nd Generation Intel Xeon Scalable Processors
    Series:
    Xeon Gold Processor
    Core Model Type/ProcNo.:
    6238
    Processor Code Name:
    Cascade Lake
    Manufacturing Technology:
    14 nm
    # of Cores:
    22
    # of Threads:
    40
    Clock Speed:
    2.10 GHz
    Max Turbo Frequency:
    3.70 GHz
    L3 Cache Size:
    30.25 MB
    # of UPI Links:
    3
    Thermal Power:
    140 Watts
    Max Memory Size:
    1 TB
    Memory Types:
    DDR4-2933
    Maximum Memory Speed:
    2933 MHz
    Memory Channels:
    6
    ECC Memory Supported:
    Yes
    Intel Optane DC Persistent Memory Supported:
    Yes
    CPU Socket Type:
    LGA 3647
    Package Size:
    76.0mm x 56.5mm
    TCASE:
    92 °C
    Scalability:
    4S
    PCI Express:
    3.0
    Max # of PCI Express Lanes:
    48
    Advanced Technologies:
    Instruction Set Extensions:
    Intel SSE4.2, Intel AVX, Intel AVX2, Intel AVX-512
    Security & Reliability:
    Product Condition:
    OEM
    Standard Warranty:
    21 days
    Product Videos
    Custom Field
    Processor Type Server
    Processor Family 2nd Generation Intel Xeon Scalable Processors
    Series Xeon Gold Processor
    Core Model Type/ProcNo. 6238
    Processor Code Name Cascade Lake
    Manufacturing Technology 14 nm
    # of Cores 22
    # of Threads 40
    Clock Speed 2.10 GHz
    Max Turbo Frequency 3.70 GHz
    L3 Cache Size 30.25 MB
    # of UPI Links 3
    Thermal Power 140 Watts
    Max Memory Size 1 TB
    Memory Types DDR4-2933
    Maximum Memory Speed 2933 MHz
    Memory Channels 6
    ECC Memory Supported Yes
    Intel Optane DC Persistent Memory Supported Yes
    CPU Socket Type LGA 3647
    Package Size 76.0mm x 56.5mm
    TCASE 92 °C
    Scalability 4S
    PCI Express 3.0
    Max # of PCI Express Lanes 48
    Instruction Set Extensions Intel SSE4.2, Intel AVX, Intel AVX2, Intel AVX-512
    Product Condition OEM
    Standard Warranty 21 days
    Product Reviews
    Write a Review
    ×
    Hewlett Packard Enterprise