    Express shipping is available. Get your product delivered in as fast as one day
    Have peace of mind knowing that *replacements/refunds are done promptly
  • Visa
  • Mastercard
  • American Express
  • Discover
    Thermaltake Tech
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Looking for a large quantity?
    Write a Review
    SKU:
    PS-TPG-1000DPCTUS-T
    Availability:
    In Stock
    Weight:
    5.00 LBS
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    • Overview
    Product Description
    Product Details
    Efficiency:
    94%
    Number of Fans:
    1
    Modular:
    Yes
    Input Voltage:
    120 V AC 230 V AC
    Number of +12V Rails:
    1
    Output Voltage:
    3.3 V DC @ 25 A 5 V DC @ 22 A 12 V DC @ 83 A - 12 V DC @ 300 mA 5 V DC @ 3 A
    Output Power:
    1000 W
    Form Factor:
    Internal
    Height:
    3.4
    Width:
    5.9
    Depth:
    7.9
    Environmentally Friendly:
    Yes
    Environmental Certification:
    80 Plus Titanium
    Country of Origin:
    China
    Other Details
    0
    Product Videos
    Custom Field
    Efficiency 94%
    Number of Fans 1
    Modular Yes
    Input Voltage 120 V AC 230 V AC
    Number of +12V Rails 1
    Output Voltage 3.3 V DC @ 25 A 5 V DC @ 22 A 12 V DC @ 83 A - 12 V DC @ 300 mA 5 V DC @ 3 A
    Output Power 1000 W